Trudna decyzja, czyli ślub podczas żałoby

trudna decyzja

Trudna decyzja, od której wiele zależy

Trudna decyzja, dotycząca kontynuowania przygotowań do ślubu w cieniu żałoby na początku nowej drogi życia wymaga ogromnej dojrzałości, emapatii i szacunku. Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale raz na jakiś czas przyszli państwo młodzi stają przed trudnym wyborem: czy to dobry pomysł, aby wziąć ślub w czasie, w którym odszedł ktoś bliski?

Żałoba – czas refleksji

Żegnamy kogoś bliskiego, kochanego, bez kogo nasze zycie nabierze już innego wymiaru. Jak wtakiej chwili się ciszyć szczęściem swoim i naszych bliskich? A co począć, gdy ślub był zaplanownay z dużym wyprzedzeniem i nikt nie spodziwał się, że nastąpi w rodzinie czas żałoby? Co robić?

Indywidualna decyzja

Na to pytanie nie ma dobrej i jedynej odpowiedzi. Jak każdy problem, wymaga przyjrzenia się sprawie z kilku różnych perspektyw, na spokojnie. Tu nikt nie może decydować za przyszłych małzonków i to ich spojrzenia na tę kwestię zależy ciąg dalszy.

Ważny jest czas, który dzieli ślub od smutnego wydarzenia

Gdy odchodzi ktoś na kilka miesiecy przed i tak planowanym ślubem, można przyjąć, że osoba ta wiedziała o planach i z penością się z nich cieszyła i wspierała narzeczonych. Co innego jednak, gdy rana po stracie jest świeża i bolesna – trudno wtedy planować coś, co wiążę sie w radością i szczęściem. Liczą są uczucia państwa młodych i to do nich należy ostateczna decyzja. I ani głosy rodziny, znajomych czy przyjaciół nie powinny na tę decyzję wpływać, dodając dodatkowego bólu i rozterek.

To tylko scanariusz

Ślub to ceremonia poważna, wzruszająca, która odbywa się w kościele: radosna i przepełniona szczęściem dwojga ludzi. Sam ślub nie ma wariantów, ale wesele –  tak. Z szacunku dla osoby, która odeszła, scanariusz wesela można przebudować. Niech odbędzie się przyjęcie, ze stonowaną muzyką. Niech zatańczą tylko państwo młodzi – to jedyny taki dzień w ich życiu.

Szacunek dla podjętych decyzji

Tak samo, jak należy uszanować decyzje pary młodej, tak samo szacunku wymagają decyzje gości, którzy w ogóle odmówią udziały w weselu bądź zaniechają ewentualnych tańców. Nie powinno to być podstawą do ewentualnych nieporozumień czy konfliktów w rodzinie. Strata kogoś bliskiego jest dostatecznie smutnym wydarzeniem, nie warto z tego powodu dokładac sobie zmartwień czy poczucia winy.

Żałoba jest w sercu

To z pewnością trudnia decyzja, być może najtrudniejsza i podejmowana na początku nowej dogi życia. Ale punktem wyjścia do jej podjęcia powinno być to, co czują państwo młodzi, a szczególnie ta osoba, której strata dotknęła. Tu nie liczy się opinia otoczenia, tylo wewnętrzna potrzeba dokonania takiego, a nie innego wyboru.