Długo wyczekiwane zaręczyny już za Wami – pora rozpocząć przygotowania ślubne. Jaką formę ślubu wybrać? Który obrządek z czym się wiąże? Omawiamy pokrótce wszystkie rodzaje ślubów (z punktu widzenia formalnego) obowiązujących w Polsce.
W Polsce rozróżniamy 5 rodzajów ślubów, a są nimi:
1. Ślub kościelny
Ślub kościelny, utożsamiany ze ślubem „zasadniczym”, to forma zawarcia związku małżeńskiego, która ma szczególne znaczenie dla osób wierzących. Należy jednak podkreślić, że w sensie prawnym sam ślub kościelny nie czyni kobiety i mężczyzny formalnie małżeństwem. Jest to jedynie ceremonia kościelna, która pozwala na zawarcie związku duchowego przed Bogiem.
Jakie dokumenty do ślubu kościelnego będą Wam potrzebne?
Zanim zabierzecie się za przygotowywania do ślubu kościelnego i załatwianie wszelkich formalności najlepiej przygotować sobie już zestaw potrzebnych dokumentów. Dokumenty do zawarcia ślubu kościelnego jakie będą Wam potrzebne to:
- dowody osobiste,
- świadectwa bierzmowania,
- metryki chrztu,
- skrócony odpis aktu urodzenia.
Praktycznie na końcowym etapie załatwiania formalności będziecie potrzebowali również:
- potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich,
- potwierdzenie spotkań w poradni rodzinnej,
- potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi,
- dowody osobiste świadków,
- zaświadczenie o odbyciu dwóch spowiedzi przedmałżeńskich z wyraźnym podpisem księdza.
Formalności i przygotowania do ślubu kościelnego
Przygotowania do ślubu kościelnego należy rozpocząć od wyboru parafii w której Młodzi chcą wziąć ślub. W Polsce najczęściej jest to parafia Panny Młodej, choć coraz częściej zdarza się, że na miejsce ślubu wybierana jest po prostu parafia zlokalizowana najbliżej miejsca zamieszkania Młodych. Państwo Młodzi będą zobligowani do dostarczenia do Parafii (o ile oboje z niej nie pochodzą) takich dokumentów jak: świadectwo bierzmowania, metryka chrztu, dowód osobisty. Jeśli ceremonia będzie odbywać się w kościele innym, niż Parafia Panny Młodej i Parafia Pana Młodego, zaręczeni powinni udać się do swoich macierzystych parafii by „dać na zapowiedzi”. Zapowiedzi to intencje ogłaszane w kościołach młodych, które ogłaszane są przez dwie niedziele po zgłoszeniu się Młodych do kościoła. Jest to element obowiązkowy, ponieważ Młodzi muszą przedłożyć stosowne potwierdzenie złożenia zapowiedzi do parafii, w której wezmą ślub.
UWAGA! Wizytę w parafii należy zaplanować odpowiednio wcześnie, ponieważ często terminy ślubów kościelnych mogą być bardzo odległe. Jeśli nie chcecie czekać, najlepiej zgłosić się do parafii tuż po zaręczynach.
Ślub cywilny, a kościelny
Państwo Młodzi, którzy zdecydują się na ślub kościelny, muszą odwiedzić także Urząd Stanu Cywilnego – nie wcześniej niż na 3 miesiące przed datą ślubu kościelnego. Należy zabrać ze sobą stosowne dokumenty, takie jak: dowód osobisty, skrócony odpis aktu urodzenia. Urząd Stanu Cywilnego musi wydać narzeczonym zaświadczenie, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Taki dokument należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub. Dokument wydany przez USC ważny jest 3 miesiące.
Przedostatnim etapem jest spisanie aktu ślubu – w większości parafii odbywa się to na tydzień przed planowanym ślubem. Akt ślubu spisywany jest w parafii w obecności świadków (czasami akt ślubu podpisywany jest dopiero w dniu ślubu). Do podpisania tego dokumentu niezbędne są dokumenty takie jak: dowód osobisty, potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich, potwierdzenie spotkań w poradni rodzinnej, potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi, dowody osobiste świadków, zaświadczenie o odbyciu dwóch spowiedzi przedślubnych z wyraźnym podpisem księdza.
Po tylu przygotowaniach, w dniu planowanego ślubu wszystko powinno pójść zgodnie z planem!
Jeśli szukacie Anioła stróża, który na każdym etapie będzie służył pomocą, a także zadba o cięższe etapy organizacji wesela to dobrze trafiliście. Zachęcam do zajrzenia do mojej oferty kompleksowej organizacji wesel i ślubów (kliknij).
2. Ślub cywilny
Ślub cywilny to forma zawarcia związku małżeńskiego, która w Polsce ma skutki prawne. Oznacza to, że zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego czyni z narzeczonych męża i żonę w formalnym tych słów znaczeniu. Ceremonia cywilna nie ma natomiast charakteru religijnego, jest to uroczystość administracyjna.
Dokumenty i formalności potrzebne do ślubu cywilnego
Do Urzędu Stanu Cywilnego należy wybrać się z kompletem dokumentów – dowody osobiste, dowód uiszczenia opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa, oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. W czasie pierwszej wizyty w USC urzędnik przyjmujący narzeczonych zada kilka pytań, między innymi o to jakie nazwisko po ślubie przyjmie Panna Młoda oraz jakie nazwisko przyjmą dzieci z tego związku.
W dniu ślubu cywilnego, w obecności gości, świadków i urzędnika, Młodzi składają przysięgę, podpisują dokumenty i w świetle prawa stają się mężem i żoną.
3. Ślub konkordatowy – ślub kościelny i cywilny w jednym
Ślub konkordatowy to obecnie najpopularniejsza forma zawierania związku małżeńskiego. Można powiedzieć, że to swoiste „dwa w jednym” – jest to bowiem połączenie ślubu kościelnego z cywilnym. Uroczystość konkordatowa ma charakter zarówno religijny jak i prawny. W Polsce funkcjonuje niespełna 20 lat (od 1998 roku).
Ślub konkordatowy odbywa się w kościele. W trakcie ceremonii Państwo Młodzi podpisują dokumenty, które w ciągu pięciu dni po ślubie ksiądz wysyła do Urzędu Stanu Cywilnego. W ciągu maksymalnie dwóch tygodni, akt zawarcia związku małżeńskiego można odebrać w USC.
Podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego, również w przypadku ślubu konkordatowego, na 3 miesiące przed ślubem należy udać się do USC w celu załatwienia wszystkich formalności.
Wszystkie trzy formy ślubów mają swoje plusy i minusy. W zależności od tego czy Młodzi są osobami wierzącymi czy nie, decyzja może być prostsza. Niezależnie od tego jaką formę ślubu wybierają Młodzi, organizacja wesela jest odrębną kwestią.
4. Ślub jednostronny – ekumeniczny
Ślub jednostronny – ekumeniczny szerzej nam jest znany jako ślub kościelny z osobą niewierzącą. Czasami bywa tak, że chcemy się związać z osobą, która nie podziela naszej wiary, wtedy zastanawiamy się co zrobić jeśli jednemu z nas zależy na uroczystości w kościele. Wedle prawa kanonicznego taki ślub traktowany jest jako ślub mieszany, który również obejmuje związanie się z osobą niewierzącą, niepraktykującą, nieochrzczoną czy niekatolikiem.
Formalności potrzebne do ślubu kościelnego z osobą niewierzącą – ślubu mieszanego
Oprócz dopełnienia wszystkich formalności związanych ze zwykłym ślubem kościół chce, aby osoba niewierząca zrozumiała na czym polega małżeństwo w rozumieniu katolickim. Dodatkowo trzeba uzyskać zgodę biskupa poprzez pismo opisujące Wasz związek, poglądy itp. Takie pismo składamy do duszpasterza naszej parafii, który zajmie się przekazaniem go do biskupa.
Osoba niewierząca musi uczestniczyć również we wszystkich naukach przedmałżeńskich. Oczywiście nie musi iść do spowiedzi, a nawet podczas ceremonii zaślubin nie musi wypowiadać słów i wykonywać gestów charakterystycznych dla mszy świętej w kościele katolickim.
5. Ślub humanistyczny
Ślub humanistyczny to oczywiście jeden ze sposobów na powiedzenie sobie o miłości jaką siebie obdarzamy i zaprzysięgnięcie bycia ze sobą do końca życia. Co prawda ten rodzaj ślubu nie jest ważny ani dla państwa, ani dla kościoła, ale pomimo to jest jednym z coraz bardziej popularnych rodzajów. Nazwa pochodzi z języka angielskie od słowa „human”, czyli po prostu człowiek. Para, która decyduje się na ślub humanistyczny nie ślubują sobie miłości przed Bogiem czy urzędnikiem, a przed samym sobą. Ślub prowadzony jest przez celebranta (mistrza ceremonii), który nie tylko jest obecnym podczas zaślubin, a przez cały okres przygotowywania (służy radą i wspiera Parę Młodą).