Poszukiwania idealnej sukni ślubnej

Idealna suknia ślubna to połowa sukcesu ślubnego. Druga połowa to garnitur Pana Młodego. Oczywiście to bardzo duże uproszczenie, jednak to, w czym zaprezentują się Państwo Młodzi ma często kluczowe znaczenie dla powodzenia całej operacji pod kryptonimem WESELE.

Kroje sukni ślubnych

Moda zmienia się wraz z biegiem czasu, jednak kanony obowiązującego piękna pozwoliły wypracować kilka klasycznych krojów sukni ślubnych, dzięki którym Pannie Młodej łatwiej jest zidentyfikować najlepszy dla niej krój sukni. Krojów jest wiele – najpopularniejsze fasony omówię po krótce poniżej.

SUKNIA BALOWA (księżniczka/princesska) to suknia o uproszczonym kroju litery A. Najpopularniejszy model sukni ślubnych od wielu lat. Doskonale nadaje się dla kobiet, które mają szerokie biodra, nieco za duży brzuszek czy nieatrakcyjne nogi – taki krój znakomicie maskuje te niedoskonałości. Dobrze zaplanowany gorset w sukni typu balowego sprawi, że nawet Panna Młoda z drobnym biustem będzie wyglądać zjawiskowo. Sukni typu księżniczka powinny natomiast unikać Panny Młode z masywnymi ramionami i obfitym biustem.

KLASYCZNA LITERA A to fason, który będzie pasował dla 95% wszystkich kobiet. Dobrze prezentuje się na każdym typie sylwetki, o ile dobrze dobrany jest rozmiar sukni. Kluczowe znaczenie odgrywa dekolt – kobiety z dużym biustem powinny wybierać dekolt w łódkę lub w literę V, natomiast Panie z małym biustem w serduszko.

SUKNIE EMPIRE to suknie przywodzące na myśl suknie rzymskich  i greckich bogiń. Cechują się wysokim stanem i odcięciem pod biustem. Dół sukni zwykle wykonany jest z lejącego zwiewnego materiału. To najlepszy model dla bardzo wysokich Panien Młodych oraz dla takich które chcą ukryć niewielki brzuszek ciążowy.

TRĄBKA to rzadko omawiany krój sukni ślubnej, ponieważ zwykle mylony jest z rybką/syreną.  Idealnie nadaje się dla Panien Młodych, które mają nienaganną figurę i chcą podkreślić swoje piękne ciało. Zwłaszcza obszar biustu, dekolt i biodra. Taka suknia wspaniale pokazuje idealne kobiece proporcje. Zdecydowanie jest to propozycja dla filigranowych Panien Młodych.

SYRENKA/RYBKA to nowoczesna forma sukni ślubnej. Spódnica w sukni typu syrena jest rozszerzana na wysokości kolan (zdecydowanie niżej niż w trąbce). Jest to suknia doskonała dla Pań z figurą klepsydry, które chcą podkreślić swoje proporcje.

SUKNIE CYGARO to fason cieszący się stale rosnącym zainteresowaniem. To bardzo wymagający fason – dobrze zaprezentują się w nim Panny Młode o doskonałej sylwetce. Najlepsza suknia dla Panien Młodych  z wąskimi biodrami oraz dla dziewczyn o filigranowej budowie.

SUKNIA TYPU TEA LENGHT to krój przypominający …odwróconą filiżankę. Rozkloszowana spódnica i wąska taliowana góra – to suknia, która eksponuje nogi, ponieważ zwykle osiąga długość 2/3. Doskonała dla Panien Młodych lubiących stylistykę RETRO.

Nowa czy używana?

Kwestia tego, czy suknia ślubna powinna być nowa czy używana jest kwestią bardzo indywidualną. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Nowa suknia na pewno będzie tą wymarzoną, nową, czystą, tylko dla Panny Młodej. Ale będzie też znacząco droższa przy zakupie, a po ślubie straci przynajmniej 30% swojej wartości. Z kolei suknia używana – w zależności od tego czy będzie odkupiona czy wypożyczona – będzie stanowczo tańsza, jednak może być w gorszym stanie, w starszym fasonie i może nie mieć tego czegoś. Każdorazowo warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Pamiętajmy, że wybór sukni ślubnej jest ważny, dlatego trzeba oglądać, mierzyć i mierzyć i mierzyć raz jeszcze ile tylko się da 🙂