Organizacja wesela – od czego zacząć?

 

Organizacja wesela nie jest łatwym zadaniem. Jednak z całą pewnością można przygotować się do tego odpowiednio wcześniej i na spokojnie załatwić wszystkie sprawy. Mój dzisiejszy wpis pomoże Wam usystematyzować stojące przed Wami zadania i czerpać przyjemność z kolejnych etapów przygotowań do ślubu i wesela.

Organizacja wesela – kiedy się za to zabrać?

Nie ma żadnych reguł, które określałyby, w jakim czasie należy rozpocząć przygotowania do Waszego Ślubu. Pierwszym krokiem powinno być  zastanowienie się nad datą oraz budżetem jaki możecie przeznaczyć na Wasz wielki dzień.

Najbardziej optymalnym terminem na rozpoczęcie przygotowań związanych ze ślubem jest okres 1-2 lat. 12 miesięcy to czas, w którym spokojnie zarezerwujesz termin na sali weselnej, u fotografa czy u kamerzysty. Co oczywiście nie oznacza, że jak chcecie zorganizować ślub za kilka miesięcy, to się nie uda – nic bardziej mylnego. Po prostu  może być troszkę trudniej z podpisaniem umów z podwykonawcami, którzy nas interesują.

Pamiętaj również o fakcie,  że najwięcej wesel organizowanych jest w soboty wypadające w miesiącach letnich. Istnieje także, niepisana tradycja, że w miesiącu, w którymi bierzemy ślub powinna być literka „r”. Tak więc, jeżeli zależy Ci na konkretnej dacie, przypadającej w przedziale czerwiec-sierpień, musisz wziąć pod uwagę, że na termin w popularnym lokalu możesz poczekać nawet 3-4 lata.

 

Organizujesz małe czy duże wesele?

Czym jest duże wesele? Dlaczego jest  takie populatrne?

 Zaletą dużego przyjęcia weselnego jest możliwość zaproszenia wszystkich krewnych i przyjaciół oraz szansa na szaloną zabawę. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że im większe wesele, tym większe będą koszty jego organizacji.

Nie jest tajemnicą, że zorganizowanie niewielkiego przyjęcia jest zdecydowanie tańsze niż organizacja wesela dla 200 osób.

Małe wesela są bardziej kameralne i pozwalają bardziej intymny klimat i większa integrację gości. W przypadku, gdy chcesz zaprosić tylko około 30 osób, jesteś pewien, że w tym najważniejszym dniu w życiu towarzyszyć Wam będą wyłącznie najbliższe osoby. Może to również oznaczać to mniejszy stres i luźniejszą atmosferę. Pewnym jest natomiast fakt, że Wy jako Para Młoda dacie radę porozmawiać z każdym gościem na Waszym przyjęciu.

Ile gości będzie na Twoim weselu?

Od tego jaką liczbę gości chcielibyście mieć przy sobie w dniu ślubu zależy również wybór lokalu. Zanim wybierzecie się na wycieczkę po salach weselnych – warto zakreślić na mapie te, które faktycznie sprostają Waszym oczekiwaniom. Nie ma bowiem sensu oglądać sal, które wiadomo, że nie pomieszczą takiej liczby gości jaką planujecie i na odwrót.

Owszem, lokale organizujące wesela dopuszczają w umowach możliwość zmiany liczby uczestników przyjęcia ale nie zawsze jest taka możliwość. Modyfikacje w zakresie liczby uczestników przyjęcia mogą również być niekorzystne finansowo. Zazwyczaj jest tak, że przypadku chęci zorganizowania mniejszego wesela i tak poniesiesz koszty za ustaloną na początku liczbę osób lub minimalną liczbę gości narzuconą w umowie.

Dlatego właśnie sporządzenie wstępnej listy gości jest więc niezwykle ważne.

Przy tworzeniu listy gości ważne jest abyście pamiętali, że to Ty i Twoja druga połówka podejmujecie ostateczne decyzje dotyczące zaproszonych gości. W tworzeniu listy gości weź pod uwagę krewnych, przyjaciół oraz współpracowników. Możecie w tej sprawie skonsultować się z rodzicami – ale pamiętajcie że to Wasze wesele i nie musicie słuchać uwag typu „bo wypada”.

Organizacja wesela – zaplanuj budżet

Jeżeli już mamy ustalona wstępną liczbę gości mamy odpowiedź na pytanie o wielkośc przyjęcia weselnego. Teraz możesz przejść do trudnego tematu finansów. Na ostateczną cenę wesela składa się głównie koszt:
– wynajęcia i udekorowania sali weselnej,
– cateringu,
– podwykonawców(fotograf, kamerzysta Dj itp)
– atrakcji weselnych,
stroju panny młodej i pana młodego.

Przede wszystkim zastanówcie się jaką kwotę (znając Wasz budżet domowy) jesteście w stanie  przeznaczyć na ślub i wesele. Na podstawie tej wiedzy będziesz w stanie podjąć dalsze decyzje.

Co zrobić, gdy okaże się, że Wasze możliwości finansowe  nie są wystarczające, aby sprostać Waszym marzeniom? Owszem, możecie rozważyć zaciągnięcie kredytu w banku lub pożyczkę od krewnych. Osobiście sądzę, że takie podejście nie jest rozsądne. W końcu organizacja wesela powinna być początkiem Waszego wspólnego pięknego życia, a nie początkiem problemów finansowych. Nie jest oczywiście nic złego w tym, że pary młode biorą kredyt na przygotowanie wymarzonego wesela. Czasami lepiej jednak jest zrezygnować z dodatkowych atrakcji weselnych lub zorganizować mniejsze wesele niż rozpoczynać nową drogę życia z zadłużeniem na koncie. Dobrym rozwiązaniem będzie też przełożenie wesela choćby o kilka miesięcy, by odłożyć więcej pieniędzy. Porozmawiajcie również ze swoimi rodzicami – oni również mogą mieć ochotę uczestniczyć we współfinansowaniu Waszego dnia ślubu.

W jakim stylu zorganizujesz wesele?

Od razu uprzedzam, że Twój ślub i wesele nie muszą być organizowane zgodnie z najnowszymi trendami w branży ślubnej. Oczywiśćie, każdy marzy aby mieć przyjęcie weselne niczym z portalu internetowego. Jednakże wybór stylu wesela powinien być zgodny z Waszymi marzeniami, pasjami czy charakretami. Taki pogląd również ułatwi przygotowanie niezbędnych dekoracji.

Zastanówcie się jakie są Wasze wspólne zainteresowania, pasje i marzenia. Wspólnie zastanówcie się, które kolory i kwiaty lubicie. Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić kierunek, w którym należy podążyć.
Najpopularniejsze obecnie style weselne to:

  • klasyczny – oparty o wybór spójnej kolorystyki dekoracji i dekoracji kwiatowych, prosty, ponadczasowy,
  • boho – przypadnie do gustu miłośnikom wolności i swobody. Ozdoby w stylu boho to łapacze snów, frędzle, piórka, koronki oraz wszystko, co jest lekkie, subtelne, delikatne, ulotne i zwiewne,
  • glamour – odpowiedni wybór dla wszystkich osób zakochanych w luksusie i przepychu. Na weselu o charakterze glamour nie może zabraknąć złota lub srebra, brokatowych ozdób, kwiatów i bogato zdobionej zastawy stołowej,
  • rustykalny – idealny dla osób kochających naturę i wiejskie klimaty. Elementami wykorzystywanymi w weselach o tym charakterze są rośliny leśne, drewniane akcenty i świece,
  • industrialny – związany z prostymi dekoracji w odcieniach bieli, szarości i czerni. Na takim przyjęciu obowiązkowe są dodatki z metalu, szkła czy stali.

Wymienione style to tylko te, które są obecnie najbardziej popularne.  Nie oznacza to jednak, że nie możesz zorganizować wesela wg własnych upodobań i zorganizować np. przyjęcia w stylu ukochanego komiksu czy bajki z dzieciństwa. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i strach przed opinią innych osób.

ślub zimą

Organizacja wesela – wybór odpowiedniej sali weselnej

Jeżeli mamy już poukładane ile gości, jaki budżet i w jakim stylu chcemy ślub, czas zacząć lokalizacji gdzie zorganizujecie ślub i wesele. Tutaj możesz uwzględnić również charakrer ceremonii jaki preferujecie. Musicie podjąć decyzję, czy pragniecie ślub w kościele, w urzędzie czy w plenerze? Pod względem praktycznym najlepiej byłoby, gdyby udało Ci się zarezerwować salę położoną w niedużej odległości od miejsca ceremonii zaślubin. Nie zawsze jest bowiem możliwość, że wymarzona sala weselna będzie miała piękny ogród na zorganizowanie pleneru,  ale warto poszukać. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem poszukiwań sprawdzić opinię o obiekcie, w którym chcemy zorganizować przyjęcie weselne.

Oceń styl sali, w której chcesz organizować wesele

Przed umówieniem się na oglądanie sali weselnej, obejrzyj zdjęcia dostępne w Internecie. Aczkolwiek pamiętaj – nie zawsze co na zdjęciu możemy zastać w lokalu.  Niekiedy piękne zdjęcia to kwestia zaangażowania fotografa lub na odwrót. Gdy wstępnie udało Ci się wybrać lokal, który masz ochotę obejrzeć, musisz zwrócić uwagę na to, czy wystrój sali weselnej będzie współgrał z motywem przewodnim Twojego wesela. Wiele nowoczesnych sal jest zaaranżowane w ten sposób, że państwo młodzi muszą zadbać tylko o drobne szczegóły, takie jak kwiaty czy winietki. Jednakże jeżeli pragniemu np. Pozostac w stylu boho to nei warto tracić czasu na sale weselne, które nie spełniają naszych oczekiwań.

Sala weselna z ogrodem czy bez? Gdzie lepiej zorganizować wesele

Wiele sal weselnych posiada dodatkowe udogodnienia dla gości. Możliwość wynajęcia pokoju jest sporym ułatwieniem, w przypadku, gdy w weselu będą uczestniczyć goście z daleka. Jeśli chodzi o tereny rekreacyjne, z pewnością mogą być doskonałą strefą relaksu dla gości. Dostępność ogrodu z pewnością docenią goście z dziećmi, osoby starsze oraz palacze. Ogród jest również wspaniałym rozwiązaniem na zorganizowanie np. ślubu plenerowego lub dodatkowych atrakcji czy ustawienie strefy  relaksu.

Nie zapominaj, że salę weselną tworzą ludzie

Dlaczego ważne jest aby przed wyborem Sali weselnej poczytac i posprawdzać opinię? Ponieważ sala weselna to nie tylko piekne aranżacje i ogród. Na udane przyjęcie weselne składa się bowiem zaangażowanie ludzi. Nawet najpiękniejsza sala weselna straci swój urok, gdy jej obsługa będzie nieprzyjemna. W końcu ślub i wesele to radosne chwile w Twoim życiu. Jako organizator swojego wesela masz prawo aby wszystko było piękne, a goście wspominali wesele z uśmiechem.

Rozważ możliwość układu stołów

Nie każda sala weselna posiada bogate wyposażenie i oferuje możliwość stworzenia dowolnej konfiguracji stołów. Z doświadczenia wiem, że na kameralnych przyjęciach lepiej sprawdzają się stoły prostokątne. Z kolei na dużych weselach możesz spokojnie poszaleć z okrągłymi stołami. Pamiętaj tylko o tym, że w przypadku takiego wyboru, musisz określić, na jakich miejscach zasiądą poszczególni goście.

Zobacz też: „Jak usadzić gości na weselu – Poradnik dla pary młodej

Uzgodnij menu

Jeżeli udało Ci się dojść do etapu wyboru menu, zapytaj w interesującym Cię lokalu o możliwość przetestowania przygotowywanych potraw. Podczas wyboru menu weselnego kieruj się nie tylko swoimi oczekiwaniami. Weź pod uwagę to, czy obecne na weselu osoby są zwolennikami tradycji, czy nowoczesności w zakresie kulinariów. Szkoda byłoby wydać pieniądze na nowoczesne dania, skoro gośćmi będą głównie starsze osoby lubujące się w ziemniakach i kotlecie schabowym. Pamiętaj również o tym, by przygotować zestaw dań dla dzieci.

Zarezerwuj termin ślubu w parafii lub USC

Mamy już salę weselną więc należy przejśc do Rezerwacji terminu w parafii lub urzędzie stanu cywilnego. Najlepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Jednakże o ile w kościele jest możliwość zarezerwować termin ślubu tuż po dokonaniu rezerwacji w sali weselnej to w urzędzie stanu cywilnego takiej rezerwacji najczęściej dokonuje się na 6 miesięcy przed ślubem.  Przy organizacji ślubu kościelnego lub konkordatowego obowiązuje konieczność wygłoszenia dwukrotnych zapowiedzi. Dlatego chęć zawarcia małżeństwa również musisz zgłosić najpóźniej około miesiąca przed planowaną ceremonią.

miejsce ceremonii

Organizacja wesela – zarezerwuj podwykonawców

Poniżej przedstawię Ci, jakich podwykonawców możesz spotkać w branży weselnej oraz czym dokładnie się zajmują. Rezerwacją terminów zajmij się jak najwcześniej, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Nie później niż na około 9-12 miesięcy przed ślubem. Pamiętaj, że u tych najlepszych terminy rozchodzą się najczęściej 2 lata przed datą organizowanego wesela.

Wedding planner

Konsultant ślubny jest ekspertem, który zna najnowsze trendy i wie jak rozmawiać z ludźmi. Jego wynajęcie to doskonały pomysł, jeżeli nie masz czasu i cierpliwości na negocjacje i załatwianie niezbędnych formalności. Wedding planner to osoba, która pomoże zorganizować Twoje wymarzone wesele od A do Z. Dobry konsultant ślubny pomoże Ci w wyborze odpowiedniej sali, atrakcji na wesele oraz usługodawców. Zajmie się dekorowaniem kościoła i sali weselnej, a do tego rozwiąże każdy problem i spełni każdą Twoją ślubną zachciankę.

Fotograf

Fotograf to artysta, dzięki któremu ślub i wesele pozostaną w Twojej pamięci zawsze żywe. Przed wyborem fotografa ślubnego zapoznaj się z jego portfolio, a następnie przedstaw swoje oczekiwania. Niektóre pary młode pragną reportażu ślubnego ukazującego prawdziwe emocje. Inni nowożeńcy marzą o zaprojektowanych ujęciach, gdzie żaden gest nie jest przypadkowy. Niezwykle ważne jest to, byście poczuli wzajemną sympatię. Fotograf będzie Wam towarzyszyły przez cały dzień ślubny. Będzie chodził za Wami krok w krok przez wiele godzin. Dobrze, żebyście czuli się przy nim swobodnie.

DJ/ zespół

Oczywiście każdy ma odmienny gust i inna muzyka będzie dla niego atrakcyjna. W tym przypadku również konieczny jest kompromis pomiędzy własnymi oczekiwaniami a gustem gości. Wynajęcie zespołu to większy koszt, ale to właśnie muzyka grana na żywo wywołuje większe emocje. Ponadto dobry lider zespołu pełni często funkcję wodzireja, który prowadzi zabawę do samego rana. Decydując się na zespół na wesele, sprawdź jaki repertuar grają, by nie rozczarować się podczas przyjęcia.

DJ jest zdecydowanie tańszy niż zespół. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie oryginalne wykonania utworów muzycznych. Profesjonalista zajmie się odtwarzaniem muzyki oraz zachęcaniem gości do zabawy i organizacją ciekawych konkursów.

Floryści

Dekoracje z kwiatów są efektowne pod warunkiem, że zostały odpowiednio dopasowane do motywu przewodniego Twojego wesela. By uniknąć wpadki, powierz to zadanie wykwalifikowanym florystom. Zajmują się oni dekorowaniem kościoła, urzędów, samochodów oraz sal weselnych.

Tort weselny i słodki stół

Organizacja wesela obejmuje również zamówienie tortu. Jego przygotowanie powierz w dobre ręce. Możesz zdecydować się gotowy wzór tortu zaproponowany przez cukiernię lub zlecić wykonanie tortu weselnego zgodnie z Twoimi wskazówkami, co do formy i smaku. Nie musisz obawiać się o to, że tort się zmarnuje. Zwykle wypieki weselne są przygotowywane z uwzględnieniem liczby gości.

Dla fanów słodkości przygotuj specjalny kącik zwany słodki stołem. Jest to coraz popularniejsza atrakcja weselna, ponieważ pozwala zaoszczędzić miejsce na stołach. Ponadto na słodkich stołach znajdują się wygodne do zjedzenia na szybko przekąski, takie jak

  • muffinki,
  • pączki,
  • babeczki,
  • fontanna czekoladowa,
  • desery.

Animatorzy

Zadaniem animatora jest zorganizowanie zabaw dla dzieci w różnym wieku. Zabierają oni ze sobą różne ciekawe zabawki i gadżety, które umożliwiają przygotowanie ciekawych i kreatywnych zajęć dla najmłodszych. Nie opłaca się wynajmować animatora, kiedy na weselu będzie 2 czy 3 dzieci. Jeśli będzie ich więcej, jest to doskonały pomysł. Najbardziej docenią go rodzice zaproszeni z maluchami na Twoje wesele.

Samochód

Samochód, który zawiezie Cię do ślubu, nie musi być wypożyczony. Możesz do tego celu wykorzystać własny samochód lub poprosić kogoś bliskiego o to, by udostępnił do tego celu swoje auto. Wypożyczenie auta z wypożyczalni to świetny plan, gdy marzysz o przejażdżce jakimś szczególnym pojazdem. Zorientuj się wcześniej, co wchodzi w cenę przejazdu, bo zakres usługi różni się w poszczególnych firmach.

Nie zapomnij o świadkach

Na liście spraw do załatwienia umieść również wybór świadków. Świadkowie to druga najważniejsza para obecna na każdym ślubie. Ich zadaniem jest nie tylko podpisanie się na dokumentach, ale przede wszystkim pomoc parze młodej podczas ślubu i wesela. Największą pomocą będzie dodawanie Wam otuchy. Pamiętajcie, aby zdecyduj się na świadków, wybrać te osoby, przy których obydwoje czujecie się swobodnie. W kwestii formalności jedyny wymóg, jaki musi spełniać świadek na ślubie to pełnoletniość. Pamiętaj, by potencjalnych świadków poinformować z wyprzedzeniem po to, by mogli odpowiednio przygotować się do pełnienia tej zaszczytnej funkcji.

Znajdźcie wymarzoną suknię ślubną oraz garnitur

Poszukiwania wymarzonych kreacji ślubnych nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Jest to szczególnie ważne w przypadku panien młodych. Na uszycie sukni w obleganym salonie trzeba czekać wiele miesięcy. Pan młody ma nieco prostsze zadanie. Nawet na garnitury szyte na zamówienie nie czeka się aż tak długo, jak na suknię panny młodej. Nie oznacza to jednak, że zakup kreacji ma być odłożony do ostatniej chwili. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn najpóźniej tym tematem można zająć się na około 6 miesięcy przed ślubem.

Gdzie najlepiej szukać strojów ślubnych? Jeżeli macie wybranego swojego konsultanta ślubnego to on bez problemu Was wprowadzi w tajniki mody ślubnej. Drugim najlepszym miejscem do poszukiwań wymarzonych strojów ślubnych jest Internet. Inspiracji dostarczą również programy telewizyjne, prasa weddingowa oraz targi ślubne. Kiedy poczujesz, że masz w głowie wstępną wizję tego, jak chcesz wyglądać w dniu ślubu, umów się na przymiarki w salonie lub na spotkanie z krawcową. Musicie jednak pamiętać, że nie zawsze to co sobie wymarzycie będzie do Was pasować.  Pracownicy salonów odzieży ślubnej pomogą Wam z wyborem odpowiedniego stroju. Nie zapominaj tylko o tym, że strój panny młodej i garnitur pana młodego powinny współgrać z motywem przewodnim wesela, a nie mniej ważne niż strój są dodatki.

A co z obrączkami?

Obrączki to kolejna ze spraw do załatwienia w związku z Twoim ślubem. Są one konieczne w przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego. Nie musisz ich jednak mieć, kiedy decydujesz się wyłącznie na ślub cywilny. Zakup obrączek dobrze jest zaplanować na około 6-7 miesięcy przed ślubem, ponieważ większość z nich jest wykonywana na zamówienie.

O pomoc w wyborze idealnych obrączek warto poprosić doświadczonego jubilera. Podczas podejmowania decyzji o wyborze obrączek pamiętaj o tym, że będą one towarzyszyć Wam przez całe życie. Lepiej postawić na proste modele. Obrączki mogą być wykonane z białego, różowego, żółtego, a nawet czarnego złota. Wybór rodzaju złota oraz zdobień zależy wyłącznie od Twojego gustu. W mojej opinii najlepszym wyborem są personalizowane obrączki, na których możesz zamieścić własny grawer.

Zamów zaproszenia ślubne i wręcz je gościom

Zaproszenia zamów około 5-6 miesięcy przed ślubem. Odpowiednio przygotowane zaproszenie ślubne musi być spójne ze stylem, w jakim organizujesz wesele. Poza podstawowymi informacji na temat ślubu i wesela, w zaproszeniu możesz umieścić dodatkowe wskazówki dla gości. Przykładowo może to być prośba o to by, zamiast kwiatów kupić wino. W zależności od tego, jak duże wesele organizujesz, zapraszaniem gości musisz zająć się na minimum 3-4 miesiące przed weselem. Jeżeli mamy ślub zaplanowany w okresie wakacyjnym, dobrze jest rozdac zaproszenia na tyle wcześniej aby miec pewnośc, że nasze wesele nie  będzie przeszkodą w czyimś urlopie. Zaproszenia ślubne jest rozdać osobiście, by podkreślić, jak ważna dla Ciebie jest ich obecność.

Pierwszy taniec i kurs tańca

Pierwszy taniec rozpoczyna właściwą zabawę weselną. Nauka pierwszego tańca to coś, o czym musisz pamiętać podczas przygotowań związanych ze ślubem. Pierwszy taniec można po prostu zatańczyć lub uczynić z niego prawdziwe dzieło sztuki. Wyobraź sobie profesjonalny układ taneczny. Romantyczną muzykę w tle i ciężki dym snujący się między Waszymi nogami. Tak może wyglądać również pierwszy taniec na Twoim weselu. Aranżacją układu choreograficznego możesz zająć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Szkoły nauki tańca organizują specjalne kursy tańca dla narzeczonych. Według mnie tym tematem spokojnie możesz się zająć na około 6 miesięcy przed planowaną uroczystością.

Nie prawdą jest natomiast, że wszyscy musza mieć wyuczony układ horeograficzny żeby pierwszy taniec się udał. Nic bardziej mylnego. Tak zwany taniec przytulaniec jest jak najbardziej porządany. Pamiętajcie tylko, aby oprócz klasycznego bujania się na boki w rytm romantycznej piosenki okazać sobie odrobinę czułości. Muśnięcie ręką, krótki pocałunek czy unoszenie na rękach podkreśli Wasze gorące uczucie.

Jeżeli jednak chcecie mieć układ taneczny warto zastanowić się co to właściwie jest. Na czym właściwie polega taki kurs tańca ślubnego? Instruktor przygotuje układ dopasowany do umiejętności i oczekiwań konkretnej pary. Dobrze, by nauka pierwszego tańca odbywała się w butach i stroju podobnych do tych, które założysz na ślub. Warto na naukę pierwszego tańca zabrać ze sobą koło od sukni ślubnej. Instruktor pokaże Wam wtedy jak tańczyć, by kosztowny strój panny młodej nie uległ uszkodzeniu, a panu młodego nie plątały się nogi między fałdami sukni.

Organizacja wesela

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć, choć w pewnym zakresie kolejne etapy przygotowań przedślubnych i czas, w jakim warto się nimi zająć. Aby dodatkowo pomóc Sobie w przejściu przez ten trudny i stresujący okres, warto stworzyć sobie  check listę. Na niej na bieżąco możecie odznaczać sprawy już ogarnięte. Tak by w jeszcze przejrzystszy sposób nad wszystkim panować.