Jak usadzić gości na weselu – Poradnik dla Pary Młodej

Jak usadzić gości na weselu - Poradnik rozsadzenia gości weselnych

Decyzja o usadzeniu gości weselnych na pierwszy rzut wydaje się mega przytłaczająca, ale wcale taka nie musi być. Jak już nieco oswoicie się z myślami i wpadniecie w wir pracy to może to być naprawdę zabawne. Żeby nieco uprościć Wam sprawę przygotowałam kompletny poradnik dla Pary Młodej, który obszernie odpowiada na pytanie jak usadzić gości na weselu. Także zabieramy się do pracy!

Usadzenie gości na weselu – zadanie specjalne

Jak usadzić gości weselnych tak, żeby wszyscy byli zadowoleni z sąsiedztwa to nie lada sztuka. Zwłaszcza, gdy zaproszona została liczna rodzina i równie liczne grono znajomych i przyjaciół. Okazuje się, że nawet w tym zakresie istnieje bardzo wyraźna etykieta: co robić i czego unikać.

Żelazna zasada weselnych stołów

Przede wszystkim – wedle zasady parytetu zawsze przeplatamy mężczyzn i kobiety. Nie jest to specjalnie trudne, bowiem z reguły na wesele zapraszane są pary. Tak więc owe pary powinny siedzieć naprzeciw lub obok siebie.

Stół nowożeńców (Para Młoda)

Wszyscy, którzy przez to przeszli przyznają zgodnie: najbardziej problematyczny jest stół Pary Młodej i świadków. Bo kto jeszcze powinien z nimi siedzieć? Rodzice, rodzeństwo, najbliżsi rodziców? Pytaniom nie ma końca… Poniżej kilka proponowanych rozwiązań – eleganckich i wygodnych. Należy mieć na uwadze, że istotny jest tutaj nie tylko sposób ustawienia stołów, ale także ilość miejsc przy każdym z nich.

Usadzenie gości weselnych przy stole

Jak usadzić gości na weselu?
Chcesz zobaczyć więcej moich realizacji? Zajrzyj do mojego portfolio!

Wiadomo, że rozsadzenie gości przy stołach często sprawia problem ze względu na ich różnorodność. Bardzo często dostępność stołów uzależniona jest od miejsca gdzie organizujemy nasze wesele. Oczywiście wiadomo, że zawsze można zorganizować sobie odpowiednie stoły, ale nie zawsze jest to opłacalne. Dlatego też przygotowałam dla was kilka wariantów, na różne typy stołów.

Stół dla 10 osób

Wariant I

W centralnym miejscu siedzi Para Młoda – Panna Młoda zawsze jest po prawej stronie Pana Młodego. Na lewo od Pana Młodego siada najbliższa rodzina Panny Młodej w kolejności: mama, ojciec, babcia, dziadek. Z kolei – na zasadzie przeplatania – obok Panny Młodej siada ojciec Pana Młodego, jego mama, dziadek i babcia.

Wariant II

W centralnym miejscu siada Młoda Para: obok Pana Młodego siada jego matka, ojciec, babcia i dziadek. Obok Panny Młodej siada jej ojciec, mama, dziadek i babcia.

Wariant III

W centralnym miejscu siada para młoda (panna młoda po prawej stronie pana młodego), najbliżej tym razem siadają świadkowie (tu również obowiązuje zasada przeplatania), a potem kolejno członkowie rodzin (w kolejności jw.). Kwestie usadzania rodziny przy stole Pary Młodej to oczywiście kwestia dowolna.

Stół dla 6 osób

Usadzenia gości przy stole dla 6 osób może wyglądać następująco Para Młoda, świadkowie z osobami towarzyszącymi.

Stół dla 10-14 osób

Co do rozsadzenia gości przy stole dla 10-14 osób, można zrobić to w następującej kolejności Para Młoda, świadkowie z osobami towarzyszącymi. Po obu stronach stołu siadają także przyjaciele wraz z osobami towarzyszącymi.

Stół dla 4 osób

W przypadku rozkładu gości przy stole dla 4 osób moja propozycja to po prostu Para Młoda i świadkowie. W tym układzie zostałoby nam usadzenie przy stole tylko z 2 miejscami, ale tutaj sprawa jest chyba oczywista! 🙂

Zobacz także:

Prezenty i upominki dla gości weselnych – pomysły i propozycje

Najczęściej spotykane usadzanie gości na weselu

Najczęściej spotykane jest usadzenie, aby najbliżej Pary Młodej znajdowała się najbliżsi, a potem dalsi członkowie rodziny. Koniec stołu zajmują przyjaciele i znajomi. Dopuszcza się także wersję odwrotną – od przyjaciół po najbliższych.

O czym warto pamiętać przy planowaniu rozsadzenia gości na weselu?

Chcąc usadzić gości weselnych jak najlepiej, dobrze jest wziąć pod uwagę zainteresowania tych osób i wiek – dzięki temu mamy dużą szansę, że będą się ze sobą dobrze bawić. Zazwyczaj sadza się razem lub w pobliżu siebie osoby, które się znają i lubią, są w mniej więcej podobnym wieku.

Jak usadzić dzieci na weselu?

Właśnie ze względu na dzieci dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie osobnego  stołu dla najmłodszych gości weselnych – ponieważ będą w zbliżonym wieku, będą dobrze się bawić w swoim towarzystwie. Kolejną opcją usadzania pozostałych gości jest również sposób, w którym usadza się obok siebie obce sobie osoby, aby właśnie się poznały. Sprzyja to integracji, ale nie każdemu się taki sposób spodoba.

Można pokusić się o usadzenie gości stronami – np. po lewej będzie rodzina i znajomych Pana Młodego, a po prawej rodzinę i znajomych Panny Młodej.

Nie zapominajmy o osobach, którym poruszanie się może sprawiać problem: osoby starsze, niepełnosprawne na wózkach i o lasce oraz osoby z małymi dziećmi muszą mieć swobodny dostęp m.in. do łazienki.

3 sposoby rozsadzania gości przy stołach

Jak usadzić gości i dzieci na weselu?
To jedno ze zdjęć z moich realizacji. Zajrzyj do portfolio po więcej. 🙂

Sposób pierwszy:

Rozsadzacie gości według stołów, a miejsca zajmowane są dowolnie, wedle uznania samych gości.

Sposób drugi:

Rozsadzacie gości dokładnie wskazując im ich miejsce – zasadne są winietki (wizytówki) z nazwiskami i precyzyjny rozkład.

Sposób trzeci:

Ostatnia, ale najbardziej oczywista sprawa – zastanawiając się, jak usadzić gości weselnych nie sadzaj obok siebie osób, które za sobą nie przepadają. Pamiętaj, że rozsadzenie gości jest tylko umowne, ale nie obowiązkowe – w każdej chwili można to modyfikować.

1 thought on “Jak usadzić gości na weselu – Poradnik dla Pary Młodej”

Comments are closed.