Konsultant ślubny – jak zostać i ile zarabia? 😏

Konsultant ślubny - jak zostać, ile zarabia?

Kim jest wedding planner czy też konsultant ślubny?

Konsultant ślubny zajmuje się kompleksową organizacją ślubów i wesel. Jest to osoba, która ściąga z barków narzeczonych większość, jak nie wszystkie elementy ogranizacyjne dnia ślubu. Korzystając z usług konsultanta ślubnego para młoda może wskazać tylko kilka elementów do zorganizowania (organizacja częściowa) lub wszystkie elementy, na jakie składa się zorganizowanie ślubu (organizacja pełna/kompleksowa). Młodzi mają też prawo oczekiwać, by konsultant był obecny w dniu ślubu i wesela (koordynacja dnia ślubu i wesela), by czuwać nad wszystkimi elementami, na jakie składa się organizacja wesela.

Marta Wółkiewicz - konsultant ślubny

JEŚLI SZUKASZ POMOCY W ORGANIZACJI WESELA LUB KOMPLEKSOWYCH USŁUG W TYM ZAKRESIE TO ŚWIETNIE TRAFIŁEŚ! 🥰 JESTEM MARTA WÓŁKIEWICZ, KONSULTANTA ŚLUBNA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM, A TO MÓJ BLOG. JEŚLI CHCESZ PRZEJŚĆ DO OFERTY TO KLIKNIJ PONIŻEJ. POMOC PRZY ORGANIZACJI WESEL – KLIKNIJ TUTAJ.


Jak zostać konsultantem ślubnym (wedding planerem)?

Żeby zostać Wedding planerem trzeba przede wszystkim odbyć kurs, zazwyczaj zakończony certyfikatem. Warto oprócz chęci mieć potrzebne predyspozycje, a przede wszystkim silną wolę. Niestety w Polsce jest to jeszcze raczkujący zawód, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość jeżeli chce się odnieść sukces w danej dziedzinie.

Oprócz kursów warto zainwestować w samokształcenie się w tym zakresie. Możesz zacząć np. od mojego artykułu na temat rodzajów ślubów w Polsce, do którego Cię zachęcam. 🙂

Kurs, szkolenie czy szkoła na Wedding Plannera (Konsultanta ślubnego)?

niestety w Polsce nie ma jeszcze szkół, o kierunku Konsultant Ślubny czy Wedding Planner. Dlatego też osobą chętnym zająć się zawodowo organizacją wesel pozostaje odbycie kilkudniowych kursów lub szkoleń.

Ceny kursów – ile może kosztować?

Ceny kursów są naprawdę zróżnicowane. Ich koszt waha się od 500 zł do kilku tysięcy. Te tańsze to zazwyczaj wersje online lub o bardzo okrojonym materiale wiedzy. Przystępując do kursu, zapoznajmy się najpierw z jego opisem – co kurs zawiera, oraz poznajmy firmę, która będzie nas szkolić. Warto wiedzieć, że im bardziej doświadczony wykładowca tym droższy kurs – jednakże taka inwestycja na pewno się zwróci.

Staż – jak się dostać?

Zazwyczaj żeby dostać się na staż warto mieć już odbyty kurs na weeding plannera. Jednakże nie jest to koniecznością. W przypadku kiedy znajdziemy osobę chętną zatrudnić się na staż, można ubiegać się o dofinansowanie do kursu z różnych instytucji – np. z PUP. Żaby dostać się na staż trzeba zdawać sobie sprawę, że pracujemy na pełen etat za dużo niższą stawkę niż przy normalnym zatrudnieniu.

Ile zarabia konsultant ślubny?

cena usługi konsultanta ślubnego nie jest określona jednoznacznie, Zazwyczaj konsultant ślubny żeby wycenić swoją pracę musi poznać oczekiwania Pary Młodej. Wiele również zależy od nagłych i niespodziewanych potrzeb narzeczonych. Można by rzec, że cena jest zależna od tego, jak bogata jest wyobraźnia Młodych. Cennik zależy od zakresu świadczonych usług, jakości materiałów i ilości przewidzianych atrakcji. Z tego powodu odpowiedź na pytanie, ile zarabia konsultant, sprawia dosyć trudności. warto zaznaczyć, że to młoda para ustala z konsultantem ślubnym zakres jego obowiązków. 

Wedding plannerzy mogą obliczać swoje wynagrodzenie na różne sposoby. Pierwszy, to stała stawka, która zaczyna się od kilku tysięcy. Kolejny sposób to prowizja, czyli procent od wartości budżetu wesela – zazwyczaj waha się od 10 do 30 proc. Każdy konsultant wycenia swoją pracę indywidualnie.

Czym charakteryzuje się praca wedding plannera?

będąc konsultantem ślubnym konieczna jest znajomość branży ślubno-weselnej oraz umiejętność z korzystania z tej wiedzy. Konsultant prowadzi i opiekuje się klientem podczas całego procesu organizacji. W trakcie współpracy poznaje coraz to bardziej szczegółowe oczekiwania klienta oraz stara się im sprostać.

Zalety bycia konsultantem ślubnym

Jeżeli się kocha to co się robi to wszystko jest zaletą. Dla mnie przede wszystkim jest fakt poznawania nowych ludzi i doświadczania nowych wyzwań. Każde wesele jest inne, każda Para Młoda oczekuje czegoś innego. W trakcie procesu przygotowania ślubu, czy podczas realizacji, za każdym razem i ja odkrywam u siebie nowe możliwości, nowe nieodkryte zdolności.

Ciężkie momenty i poświęcenie, czyli wady bycia konsultantem

często praca WP wiąże się on z ogromnym stresem, a niekiedy też niezrozumieniem. Kiedy wymagamy, żeby wszystko było na najwyższym poziomie spotykamy się z ogólną krytyką czy czepialstwem. Niewiele osób rozumie jeszcze na czym polega praca Konsultanta Ślubnego. Niestety ze względy, że dla niektórych jest to dosyć nowy zawód – nie traktują pracy WP poważnie, czy z należytym szacunkiem. Konsultant niekiedy musi być dostępny 24h na dobę. Wiadomo, że na początku naszej pracy ustalamy sobie ramy czasowe kiedy jesteśmy dostępni dla naszych klientów, jednakże są sytuacje, kiedy nie ma to zastosowania. Szczególnie kiedy zbliża się termin ślubu i okres przygotowania robi się co raz bardziej gorący.

Wiele osób dalej uznaje to za jakąś fanaberię i nie widzi „namacalnego” produktu czy usługi, którą oferują taki konsultant, za którą byliby w stanie zapłacić pieniądze. Największym wyzwaniem jest zatem sprzedanie swojej oferty. Bardzo często Konsultant ślubny nie ma wakacji, bo to szczyt sezonu. Trzeba być zatem przygotowanym na naprawdę sporą harówkę.

Cechy dobrego Wedding Plannera

Dobry konsultant musi być przede wszystkim odporny na stres – w końcu jest odpowiedzialny za najważniejszy dzień w życiu swoich klientów. Bardzo często podczas trwania wesela zdarzają się jakieś niespodzianki, coś pójdzie nie tak i na bieżąco podczas imprezy trzeba na nie reagować. Konsultant ślubny musi być cierpliwy i empatyczny, bo czasem trafi na trudnych klientów. Panny Młode są zestresowane i często traktują konsultanta ślubnego jako niemal powiernika – przydadzą się również umiejętności z zakresu psychologii. Doskonałe zdolności organizacyjne oraz negocjacyjne, świetne umiejętności komunikacyjne, by dogadywać się z gronem podwykonawców to również cechy dobrego WP.

Często zarządza on grupą kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu osób, więc musi mieć smykałkę managerską. Konsultant ślubny tworząc dla klientów scenariusze imprez, wymyślając motywy przewodnie, które zdecydują o kolorystyce i dekoracjach musi wykazać się pracowitością, asertywnością i co bardzo ważne – kreatywnością. Praca konsultanta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – za imprezę, budżet, zadowolenie klientów.