Zaplecze weselne, czyli… czego nie widać

zaplecze weselne

Zaplecze weselne – szczegóły  warte zachodu

Zaplecze weselne dotyczy wszystkiego, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Ale tylko na pierwszy. W trakcie wesela te z pozoru niewidoczne problemy zaczynają uwierać jak kamyk w bucie i da rady udawać, że ich nie ma. Jak ich uniknąć i być dobrze przygotowanym także od zaplecza?

Wybór sali

To, gdzie się odbywać będzie przyjęcie weselne jest ważne z kilku powodów. Poza zachwytem i spełnieniem marzeń Młodej Pary liczy się także wygoda Gości. Bo czy nam się dane miejsce podoba mniej lub bardziej, to właśnie powinno być dobierane pod Tych,  których dzielą z nami tę wyjątkową chwilę. Zaplecze weselne to szereg udogodnień właśnie dla Nich.

Jak dojadę?

Dostanie się do konkretnego miejsca nie powinno nikomu nastręczać problemów, szczególnie Młodej Parze. Oczywiście, zawsze można „zapakować się” w kilku samochodach, licząc na czyjąś życzliwość, ale i ta opcja ma swoje ograniczenia. Można zawczasu ułożyć listę transportu w ramach czyjejś uprzejmości, ale lepiej pomyśleć o wynajęciu taksówek albo (jeżeli sala jest mocno oddalona) autobusu? Bezpiecznie dowiezie komplet na miejsce.

Jak wrócę?

Nie ma co ukrywać – wesele to impreza, na której rzadko występuje opcja „bezalkoholowa”. Goście chcą wychylać toasty i dobrze się bawić i trudno od nich wymagać, aby przez całe wesele zachodzili w głowę „Jak ja wrócę?”. I tu dokładnie ta sama opcja, co wyżej. Skoro nawet tych życzliwych „ubyło” – transport (przynajmniej do domów Pary Młodej lub hotelu) dobrze jest powierzyć osobom/firmom, które zajmują się tym profesjonalnie.

Goście mali i duzi

Przy doborze sali pamiętajmy o zróżnicowaniu Gości. Jeżeli zdecydujecie się na zaproszenie kogoś z dziećmi warto pamiętać, że najmłodszym niezwykle trudno jest wysiedzieć wyłącznie w gronie dorosłych. Jeżeli nie ma opcji opiekunki, koniecznie pomyślcie o miejscu, w którym dzieci się wyszaleją w swoim gronie (część domów weselnych ma do dyspozycji placyki zabaw, a na pewno zamknięty teren zielony – przynajmniej do którejś godziny wieczorem).

Zaplecze

Przez zaplecze weselne należy również rozumieć zaplecze sanitarno-higieniczne. Nie ma co się łudzić, że dwie kabiny WC wystarczą na kilka godzin setce osób.  Nie warto, aby taka drobna z pozoru rzecz zakłóciła dobrą zabawę. Poza tym szatnia i miejsce, gdzie można na te kilka godzin zostawić swoje rzeczy to wręcz warunek konieczny.
Architektura
Dotarcie i swobodne poruszanie się po obiekcie nie dla każdego jest równie proste. Osoby starsze (np. Dziadkowie), z problemami ruchowymi  itp. nie mogą czuć, że są gośćmi „drugiej kategorii”. Przyjrzyjmy się zatem podjazdom, schodom, windom – na ile są pomocne.

Parking

Wiadomo, że część Gości będzie miała na uwadze powrót do domu tuż po weselu i dlatego przybędzie własnym środkiem transportu do samej sali. Parking nie może być zatem oddalony od domu weselnego, a tym bardziej musi być pod nadzorem. Goście powinni swobodnie móc dotrzeć do pozostawionych w samochodzie rzeczy, bez konieczności błądzenia czy w ogóle poruszania się po nieznanym sobie terenie.

Pokoje

Nie wszyscy dysponują możliwością przenocowania swoich Gości we własnym domu czy mieszkaniu. W ofercie powinny także więc znaleźć się pokoje, choćby skromne i bez specjalnych świadczeń, ale koniecznie z wygodnym łóżkiem i łazienką. Dzięki umiejscowieniu Gości w hotelu dajemy zarówno Im, jak i sobie dużą swobodę i komfort.