Weselne menu

weselne menu

Weselne menu, czyli czym chata bogata

Weselne menu jest tak samo ważnym elementem całej uroczystości, jak kwestie doboru sali czy zespołu. Pamietajmy, że na weselu wszyscy mają się dobrze bawić, niezależnie od tego, jakie przekonania na temat kuchni mają Państwo Młodzi. Innymi słowy – Goście mają swoje prawa.

Wesele bezalkoholowe

W naszej, słowiańskiej kulturze to pomysł niezwykle odważny i dobrze wszyscy wiemy, dlaczego. Ale jeżeli Państwo Młodzi mają taki plan i chcą, aby na ich weselu nie popłynęła ani kropla alkoholu, powinni liczyć się z tym, że jakkolwiek Goście uszanują ich wybór, to… bawić się mogą średnio. I naprawdę nie chodzi tu o to, aby alkohol lał się strumieniami, a weselnicy zanadto popłynęli. Raczej skupmy się na tym, aby spotkać się wpół drogi. Jedną z opcji jest wybór wina zamiast tradycyjnej wódki weselnej lub po prostu ograniczenie ilości alkoholu w ogóle. Przecież trzeba czymś wychylić toast za zdrowie Państwa Młodych oraz ich Gości 🙂 Poza tym, niech każdy ma wybór.

Menu międzynarodowe

Zadbajmy o to, aby nasi Goście, którzy są np. obcokrajowcami, znaleźli w weselnym menu także coś, co choćby w nieznacznym stopniu, ale kojarzyło się z ich rodzimą, tradycyjną kuchnią. A jeżeli dochodzą do tego jeszcze kwestie kulturowe i wyznaniowe, należy być przewidującym.

Wegańskie menu weselne

Z reguły na weselach jest taka obfitość dań, że każdy znajdzie coś dla siebie. Trudno więc, aby dla jednej osoby przebudowywać cały misterny plan związany z weselnym menu. Ale skoro zaprosiliśmy kogoś, kto z różnych powodów nie je mięsa, a nawet innych produktów pochodzenia zwierzęcego, pozwólmy mu na możliwość skorzystania z dań spójnych z jego filozofią.

Kuchnia fusion

To, co robi furorę w kuchennych atelier, nie musi być dobrym pomysłem na weselu. To jednak wydarzenie, na którym sporo się tańczy, a więc energii idzie sporo. Jeżeli na półmiskach znajdą się wizualne dzieła sztuki, Goście z pewnością będą zachwyceni, ale czy… najedzeni? Są w weselnym menu tzw. „pewniaki”, które z powodzeniem można dowolnie komponować z kuchnią fusion. Będzie i elegancko, i smacznie, i syto.

Weselne menu z dalekiego świata

Można zaskoczyć swoich Gości i przygotować menu np. rodem z Dalekiego Wschodu. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy lubią orientalne smaki, a w tym – egzotycznie przyprawy. Ma to szczególne znaczenie, gdy za biesiadnym stołem zasiadają osoby ze starszego pokolenia, których dieta wymaga daleko idącej ostrożności.

Menu dla wszystkich i dla każdego

Specjaliści od wesel dobrze wiedzą, co doradzić w kwestii tego, co powinno znaleźć się na weselnym stole. Modyfikacje i zaskakujące pomysły są jak najbardziej mile widziane, ale – jak we wszystkim – zalecany jest rozsądek i wyczucie. Bo skoro to czas wesela – niech dobrze bawią się wszyscy 🙂