Termin wręczania zaproszeń, czyli ślubne a, b, c

termin wręczania zaproszeń

Termin wręczania zaproszeń – to naprawdę takie ważne?

Termin wręczania zaproszeń w ogóle, a zaproszeń ślubnych w szczególności wynika z pewnych zasad kultury i dyplomacji. Chcąc, aby goście poczuli się wyjątkowo i tym samym się odwdzięczyli, należy zadbać o sposób, w jaki narzeczeni zaproszą ich na swój ślub.

Harmonogram to podstawa

Skoro już wyznaczyliście datę ślubu i powoli  kompletujecie listę gości, pamiętajcie, że nie wszyscy są na miejscu, a tym bardziej – że mogą nie zdążyć zapewnić sobie komfortu spokojnego dotarcia na ślub, a także, że mogą mieć swoje plany na ten termin, których w ostatniej chwili nie zdążą zmienić. Jak więc zadbać o komplet gości?

Formalna elegancja

Obligatoryjny jest termin co najmniej trzy miesiące przed uroczystością. Dotyczy to gości, którzy z całą pewnością potwierdzą swoją obecność. Ponadto, taki okres wystarczy, aby wszyscy, którzy są na miejscu, a przynajmniej w kraju  – byli w stanie dotrzeć. Ale nie zawsze jest tak prosto…

Goście na 50%

Gdy ustalając warunki organizacji imprezy jesteście uzależnieni od liczby gości (cena za osobę), warto mieć potwierdzenie, że akurat tylu ich dotrze. Nic gorszego, jak opłacić puste miejsce przy stole… Oczekując ewentualnego potwierdzenia należy zaproszenia wysłać na co najmniej pięć miesięcy przed ślubem z prośbą, aby w czasie nie późniejszym niż dwa miesiące osoby zaproszone potwierdziły swój udział.

„Przykro nam, ale mamy już plany…”

Okresy okołoświąteczne, majówkowe, urlopowe to czas, w którym wszyscy coś sobie organizują. Pracując przez cały rok, czekamy na chwilę oddechu i zwykle planujemy to z pewnym wyprzedzeniem. Gdy zaproszenia na ślub planowany w takim okresie zostaną wysłane z pięcio- lub sześciomiesięcznym wyprzedzeniem jest szansa, że nikt nie będzie miał innych planów i spędzi ten najważniejszy dla narzeczonych dzień wraz z nimi.

Goście z zagranicy

Nie zawsze możemy wręczać zaproszenia na ślub osobiście i wówczas powinny być one przesłane z wyprzedzeniem ok. 6-8 miesięcy. Pozwoli to naszym gościom dokładnie zaplanować podróż i dograć wszystkie szczegóły (np. rezerwacja biletu lotniczego itp.). Należy take pamiętać, że tacy goście nie przybędą tuż przed ślubem i nie wyjadą zaraz po nim, więc warto zorganizować im ten nieco dłuższy pobyt w komfortowych warunkach (w domu lub w hotelu).

Last minute wykluczone!

Nie warto niczego, a tym bardziej wręczania czy wysyłania zaproszeń ślubnych zostawiać na ostatnią chwilę. Termin wręczania zaproszeń jest tak samo ważny, jak każdy inny punkt ślubnego planu. Świadczy to o szacunku do osób zaproszonych, a ponadto gwarantuje większy spokój przy dopinaniu innych spraw, związanych ze ślubem czy weselem.