Ślub w środku tygodnia – o czym warto pamiętać podczas organizacji?

Ślub i wesele w sobotę jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań wśród par młodych. Niestety w szycie sezonu ślubnego, który przypada na lato, dostępność sal weselnych oraz terminów w kościele w weekend może być kiepska. Jeśli nie chcesz długo czekać na swój ślub z powodu braku wolnych terminów w sobotę, zorganizuj ślub w środku tygodnia. To ciekawa alternatywa dla weekendowych uroczystości. Zobacz, o czym warto pamiętać, organizując ślub w tygodniu i jakie są zalety takiej decyzji. 

O czym warto pamiętać organizując ślub w środku tygodnia? 

Ślub w środku tygodnia to dobre rozwiązanie dla par, które nie chcą lub nie mogą za długo czekać na swój ślub. Najbardziej oblegane sale weselne oraz usługodawcy mogą mieć zajęte wszystkie sobotnie terminy nawet na 2-3 lata do przodu. To bardzo dużo czasu, który pozwala na dokładne przygotowanie się do ślubu i wesela, jednak nie każdy chce tyle czekać. Ze ślubu w tygodniu powinny być też zadowolone osoby, które chcą zorganizować wesele bez poprawin, tylko w gronie najbliższych. Małe wesela są coraz popularniejsze. Wiele par młodych decyduje się na przyjęcie w kameralnym lokalu, a w ogromnym domu weselnym. Organizowanie ślubu i wesela w tygodniu ma wiele zalet, o których zaraz Ci napiszę. Musisz jednak pamiętać, że taka uroczystość rządzi się innymi prawami niż ślub w sobotę.

Powiadom swoich gości o ślubie z dużym wyprzedzeniem

Większość zaproszonych osób, które pracują, mogą mieć problem z tym, aby wziąć udział w weselu, które odbywa się dzień inny niż sobota. Z tego względu o nietypowej dacie ślubu należy poinformować swoich gości z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrym pomysłem będzie wysłanie save the date nawet na rok przed planowaną uroczystością. Aby zmniejszyć ryzyko odmów uczestnictwa w ślubie i weselu wręcz swoim gościom zaproszenia nawet na kilka miesięcy przed całym wydarzeniem. Zaproszone osoby będą miały czas na to, aby zaplanować sobie urlop lub ustawić grafik w pracy tak, aby móc uczestniczyć w całej ceremonii. Nie zapomnij też o tym, aby w zaproszeniu umieścić informacje o konieczności potwierdzenia przybycia na wesele. 

Nie planuj wesela do białego rana 

Wesele w środku tygodnia nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które marzą o szalonym weselu, które będzie trwało do 5 nad ranem. Jeśli goście nie wezmą dodatkowego dnia wolnego dzień po Twoim ślubie, to na weselu posiedzą jedynie do późnego wieczora – maksymalnie do północy. Wesele w tygodniu to okazja, aby zorganizować kilkugodzinne spotkanie z rodziną przy obiedzie i kolacji. Ze względu na konieczność pójścia do pracy następnego dnia niektórzy goście nie będą pić alkoholu. Wyjątek mogą stanowić wesela organizowane w piątek. Nie można zaliczyć tego dnia do weekendu, ale po piątkowej zmianie w pracy większość osób ma wolne aż do poniedziałku. Daje to duże pole manewru, jeśli chodzi o organizację ślubu i wesela. 

Wybierz późniejszą godzinę ślubu 

Organizując ślub w tygodniu, warto wybrać nieco późniejszą godzinę ceremonii niż w przypadku sobotnich ślubów. Nie każda zaproszona osoba będzie mogła skorzystać z urlopu w dniu Twojego ślubu.Późniejsza godzina mszy sprawi, że większość osób zdąży przygotować się na ślub i wesele po pracy i spokojnie zdąży do kościoła. Czas na przygotowanie może przesądzić o tym, czy zaproszone osoby potwierdzą swoje przybycie, czy też nie.

Zalety ślubu w środku tygodnia 

  • Dostępność usług

Jedną z największych zalet ślubów w tygodniu jest to, że usługodawcy mają wtedy wiele wolnych terminów. Twój wymarzony fotograf lub zespół ma zajęte wszystkie sobotnie terminy na kilkanaście miesięcy do przodu? Zapytaj, jak sytuacja wygląda w środku tygodnia. Najprawdopodobniej ich grafik będzie wtedy o wiele luźniejszy. Będziesz mogła zorganizować ślub o wiele szybciej z udziałem i pomocą polecanych usługodawców. Ślubna branża pracuje głównie w weekendy i to właśnie sobota jest najbardziej obleganym dniem. Ślub w środku tygodnia niweluje ten problem. 

  • Wolne terminy

Nie tylko usługodawcy mają w ciągu tygodnia więcej wolnych terminów niż w weekendy. Taka sama sytuacja dotyczy kościołów oraz sal weselnych. Wybierając ślub w środku tygodnia, będziesz miała o wiele większy wybór w salach weselnych. Co więcej, łatwiej będzie dopasować Ci termin mszy w kościele do zabawy na sali weselnej. Szybki ślub organizowany w sobotę jest praktycznie niemożliwy ze względu na to, że najbardziej oblegane sale weselne nie mają wolnych miejsc nawet na kilka lat do przodu. Jeśli zależy Ci więc na czasie, ale przy tym cenisz sobie wysoką jakość, to ślub w środku tygodnia jest idealny dla Ciebie. 

  • Szansa na oszczędności

Wielu usługodawców i właścicieli sal weselnych oferuje zniżki osobom, które chcą organizować ślub i wesele w nietypowym terminie np. w tygodniu lub zimą. Oferty mogą być naprawdę atrakcyjne i pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Cena za „talerzy” w środku tygodnia może być niższa niż ta, która obowiązuje w sobotę. Organizacja ślubu i wesela w inny dzień niż sobota może być nawet o kilka tysięcy złotych tańsza.

  • Brak hucznego wesela

Jeśli nie planujesz hucznej zabawy do białego rana, bo np. nie lubisz takich imprez, to ślub w tygodniu jest doskonałym rozwiązaniem. Tak jak już wspomniałam w tygodniu, mogą odbywać się spokojne przyjęcia dla najbliższych. Smaczny obiad, deser w formie tortu weselnego oraz kolacja w zupełności wystarczą. Całe wesele może minąć w atmosferze rozmów oraz kilku przetańczonych kawałków. Nie jest powiedziane, że wesele musi być imprezą do białego rana. Nie wszystkie pary preferują tego typu uroczystości, dlatego brak konieczności organizacji hucznego wesela będzie dla nich zaletą. 

CO JESZCZE?

  • Ciekawy pomysł na spędzenie długiego weekendu

Ślub w środku tygodnia nie musi od razu oznaczać konieczności pójścia do pracy następnego dnia. W ciągu roku jest kilka długich weekendów, które dają okazję do tego, aby zorganizować ślub i wesele bez obaw o to, że wiele gości odmówi przyjścia. Ślub możesz zorganizować np. przed Bożym Ciałem bez obaw o to, że następnego dnia, Twoi goście będą musieli wrócić do pracy. Kolejnym dniem wartym uwagi jest dzień przed 11 listopada. Pary młode coraz chętniej organizują też śluby i wesela w majówkę. Każdego roku jest kilka wyjątkowych dni w środku tygodnia, które są ustawowo wolne od pracy. Koniecznie sprawdź, jakie przypadają w tym roku. Minusem uroczystości organizowanej w takim czasie może być to, że jest już więcej chętnych na ten termin, dlatego usługodawcy nie proponują rabatów, a sale weselne mogą mieć już zajęte terminy.