Obrączki, czyli temat na okrągło

Obrączki

Obrączki ślubne – najcenniejszy symbol

Dziś trudno wyobrazić sobie ceremonie ślubną bez wzajemnego ofiarowania sobie obrączek. Zwyczaj ten jest praktykowany prawie na całym świecie: zawsze obrączki ślubne są symbolem wiecznej miłości, którą małżonkowie przysięgają sobie na ślubnym kobiercu.

Tradycja wręczania sobie obrączek ślubnych sięga aż do starożytnego Egiptu. Początkowo obrączki były wykonane z roślin i skór, potem z kości słoniowej, aby ostatecznie do ich wyrobu zaczęto używać szlachetnych kruszców.

Pomimo zmiany materiałów, z których wykonywano obrączki, ich symbolika jest wciąż ta sama. Koło to symbol czegoś, co nie posiada początku i końca. Bo taka właśnie jest miłość. Od zawsze bowiem okrągły kształt obrączki oraz fakt że nie posiada ona początku i końca, symbolizował wieczną i perfekcyjną miłość. Oprócz tego obrączki były cichym przekazem dla otoczenia: do dziś obrączka na palcu jest znakiem dla wszystkich innych ludzi, że dana osoba jest już zajęta i nie należy się nią interesować w tym kontekście.

Od XIII wieku rytuał wymiany obrączek stał się również tradycją kościelną i na stałe wpisał się w plan ceremonii ślubnych, zyskując wymiar religijny.

O obrączkach tu i tam

Nie zawsze jednak obrączki były noszone przez oboje małżonków. W Polsce do niedawna obrączki nosiły tylko kobiety. Dopiero od czasów Pierwszej Wojny Światowej obrączki zaczęli nosić również mężczyźni. Wcześniej, gdy mąż wyruszał na wojnę, łamano obrączkę żony na pół i każdy z małżonków zabierał ze sobą jedną część. Z kolei Grecy, jako jedyni, wykonują srebrne obrączki dla kobiet, a złote dla mężczyzn.

Która ręka na obrączki?

Nie zawsze i nie wszędzie obrączki były też noszone na prawej dłoni, jak nakazuje obecnie tradycja w Polsce. W starożytnym Rzymie noszono obrączki na serdecznym palcu lewej ręki. Wiązało się to z wierzeniem, że właśnie w lewej ręce jest  „Vena amoris”, czyli żyła miłości, płynąca prosto z serca.

Do dziś, na lewej ręce nosi się obrączki m.in. we Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Czechach, Słowacji, Włoszech, Słowenii, Turcji, Brazylii, Egipcie, Meksyku, USA i Kanadzie. W Polsce i wielu innych krajach przyjęło się jednak nosić obrączkę na prawej dłoni – na lewej symbolizuje bowiem wdowieństwo.

Z czego tradycyjny „złoty krążek”?

Oczywiście króluje złoto i białe złoto, swoich amatorów mają także krążki z platyny. Ciekawostką jest użycie do ich wyrobu tytanu, uważanego na najbardziej odporne tworzywo na świecie.

Przy wyborze wzoru należy mieć na uwadze, że złoto jest materiałem dość miękkim, tak więc efekt np. zmatowienia i piaskowania może nam zniknąć, zwłaszcza gdy z obrączką niemal się nie rozstajemy.