Zespół weselny – mocny punkt każdego wesela

zespół

Muzyka łagodzi obyczaje

Muzyka towarzyszy nam w wielu ważnych momentach w życiu, a już o weselu bez muzyki nie może być mowy. Jak sprawić, aby wszyscy podczas Waszego bawili się dobrze, unikając ewentualnych niedomówień?

Pytania i odpowiedzi

Wiadomo, że gdy planujemy wesele, mamy już pewną wiedzę, kto będzie się na tym weselu bawił. I właśnie pod kątem gości ustalana jest muzyka, a co za tym idzie – wynajmowany jest zespół czy DJ. O co pytać, aby już podczas pierwszego tańca nie dopadły Was wątpliwości?

Charakterystyka proponowanego repertuaru

Repertuar musi być różnorodny tak samo, jak różnorodni są Wasi goście. Jeden lubi standardy, inny pop, a jeszcze inny… wszystko, przym da się tańczyć. I nie ma się co oszukiwać – stare, taneczne kawałki znane są wielu, ale tak naprawdę wszyscy najlepiej się bawią przy… disco polo! Chodzi o taniec i zabawę, a nie dyskusję o gustach. Ponadto w repertuarze muszą się znaleźć utwory o zróżnicowanym tempie: szybsze i wolniejsze, co pozwoli  wszystkim gościom bawić się tak samo dobrze.

Kiedy przerwa?

Oczywiście nie chodzi o to, żeby w ogóle nie schodzić z parkietu, ale pół godziny grania i godzina przerwy nie jest dobrym pomysłem. Goście mają i potańczyć, i zjeść, i porozmawiać. A i sam zespół nie może opaść z sił przed oczepinami. Sprawdzony i doświadczony zespół dobrze wie, jak moderować zabawę na parkiecie i wczuwa się w aktualne możliwości uczestników wesela.

Atrakcje mile widziane

Z reguły zespół podczas omawiania repertuaru zgłasza także swoje pomysły na scenariusz wesela. To dobry moment, aby ewentualnie wykluczyć zabawy, których nie jesteście zwolennikami czy wprowadzić coś, bez czego nie wyobrażacie sobie swojego wesela.

Szata zdobi muzyka

Ślub i wesele to wyjątkowe chwile w życiu Młodej Pary. Goście z szacunku dla nich właśnie ubierają sie elegancko i dobrze byłoby, aby także zespół wyglądał równie schludnie. Może fraki nie są obowiązkowe, ale dżinsy i adidasy to już jednak przesada…

Czas pracy na weselu

Zespół na weselu pracuje. A skoro pracuje, musi ustalić godziny swojej pracy i na tej podstawie podać poziom wynagrodzenia. Chyba nikt nie wyobraża sobie momentu, gdy zespół po dwóch czy trzech godzinach grania nagle zaczyna się zwijać, bo nie zostały dogadane istotne szczegóły, jak np. do której zespół gra, czy możliwe jest przedłużenie ich pracy i za jaką kwotę.

Granie w sali i plenerze

Ma to znaczenie, gdy całe wesele bądź jego część będzie się odbywać np. na świeżym powietrzu. Wówczas podpięcie sprzętu będzie niemożliwe lub – co najmniej – utrudnione. Pamiętajmy, że dźwieku gitary klasycznej czy akordeonu lub skrzypiec, które nie są wspomagane elektrycznymi wzmacniaczami nie da się zapomnieć, więc… może warto i taki element wpiąć do planu wesela?

Próbki mile widziane

Zespół weselny, proponując nam swoje usługi, powinien zaprezentować próbkę swojej pracy, nagraną podczas wesela. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, że pomiędzy tym, co nagrano w studiu a tym, co usłyszymy „na żywo” będzie kolosalna różnica, niestety, zwykle na niekorzyść. Zespół mocny muzycznie i wokalnie nie będzie miał z tym najmniejszego problemu i bez przeszkód przedstawi swoje umiejętności, dokumentowane podczas imprez.

Gratisy, bonusy czy… mały druczek?

Należy liczyć się z tym, że zespół czy DJ mogą mieć w ofercie dodatkowe atrakcje. Oczywiście, są one mile widziane, pod warunkiem jednak, że będziecie o nich uprzedzeni, także  w kontekście ewentualnej dopłaty. Każdy inny zabieg skutkować będzie niepotrzebnym nieporozumieniem i nerwami.

Lista „za ” i „przeciw”

Na etapie rozmów należy bezwzględnie ustalić liste utworów mile widzianych i tych, których sobie ewidentnie nie życzycie. Macie prawo do układania listy piosenek, które będą grane na Waszym weselu, a ewentualne naciski ze strony zespołu czy DJ’a mogą sygnalizować, że podczas wesela wiele Was może nieprzyjemnie zaskoczyć. Umowa to umowa i jej warunki muszą być zaakceptowane przez obie strony. Co innego, gdy pojawią się ciekawe pomysły, bo to oznacza, że zespoł jest doświadczony i potrafi dostosować się do różnych wymagań.

Kwestie dodatkowe

Liczebność zepołu ma także znacznie – chodzi o zajmowaną przez niego przestrzeń. Poza tym nie ma sensu, aby na niewielkiej sali ustawiało się kilkunastu muzyków, bo kompletnie przytłoczą uczestników wesela. Zespół ma także prawo podczas wesela do chwil przerwy, a także do posiłków i napojów (absolutnie bez alkoholu!). Dlatego  należy go dodać (w liczbie osób) do ogólnego rachunku za usługi gastronomiczne.

Poczta pantoflowa

Zespół może sie reklamować, ale tak naprawdę ważna jest poczta pantoflowa i polecenie. O tym, czy jest dobry, profesjonalny i wpółpracuje z organizatorami dowiemy się z oceny poprzednich imprez tych, którzy w nich uczestniczyli. Warto wsłuchać się w to, co na ten temat mają do powiedzenia ci bardziej doświadczeni.