Intercyza. Czy jest się czego bać?

intercyza

Intercyza – znana i nieznana

Intercyza to taka dziwna rzecz, o której wielu słyszało, ale niewielu wie, o co w tym wszystkim chodzi. A intercyza dotyczy  zabezpieczenia przed ewentualnymi problemami finansowymi i niekoniecznie wiąże się wyłącznie z rozwodem.

Zaufanie pod okiem prawnika

To nie tak, że intercyza, zwykle sporządzana przez prawnika, to dowód na brak zaufania i zabezpieczenie na wypadek rozwodu. Jest także jej inny aspekt, który pomaga zabezpieczyć rodzinę w przypadku problemów finansowych współmałżonka. Bywa tak, że za porażkę w biznesie konsekwencje ponoszą osoby , które nie miały na to wpływu. Odpowiednio sporządzona intercyza sprawi, że rodzina będzie zabezpieczona, podczas gdy kwestie finansowe będą regulowane na zewnątrz, nie uszczuplając domowego budżetu. Dotyczyć to może mieszkania, domu, samochodu albo lokat bankowych.

Dlaczego warto podpisać intercyzę?

Warto sporządzić intercyzę, gdy jeden z małżonków prowadzi np. działalność gospodarczą. W przypadku problemów finansowych, długów czy zobowiązań biznesowych, drugi z małżonków nie odpowiada własnym majątkiem (wyjątkiem jest tu fiskus). Dla przejrzystości prowadzonych interesów należy o intercyzie poinformować kontrahentów (np. w przypadku dużego kontraktu, kredytu bądź pożyczki).

Warto pamiętać, że majątek nabyty przez przyszłego współmałżonka przed ślubem nie wchodzi do wspólnoty majątkowej, nie wymaga więc ujęcia go w dokumencie intercyzy.

Zdarzały się przypadki, kiedy to na propozycję intercyzy do ślubu nie doszło w ogóle, co pod znakiem zapytania stawia czystość intencji strony, która intercyzy się obawiała. Ale bywało także, że mąż wymagał zapisu o umownej kwocie dla żony za niepieniężny wkład w wychowanie dzieci.

Plusy i minusy

Intercyza – jak wszystko inne – ma swoje jasne i ciemne strony. Niewątpliwym plusem jest ochrona przed egzekucją własnego majątku nabytego po ślubie lun możliwość samodzielnego decydowania o własnym majątku i utrzymanie niezależności finansowej. Intercyza jednak zwykle nie kojarzy się zbyt sympatycznie i ma to swoje uzasadnienie: doskwierać może brak prawa do wspólnego rozliczenia podatkowego, ograniczenie zdolności kredytowej i niemożność wzięcia wspólnej pożyczki. Gdy w małżeństwie występują duże różnice w dochodach męża i żony, opłaca się przecież wspólne rozliczenie rocznego zeznania podatkowego, a w przypadku intercyzy nie jest to możliwe.

 

Kiedy podjąć decyzję?

Intercyzę można podpisać także w trakcie małżeństwa jednak nazywa się już ona wtedy majątkową umową małżeńską o zniesieniu wspólności ustawowej, która jest już bardziej kosztowna, bo opłaty zależą od wartości i rodzaju majątku współmałżonków. Ustawową wspólność majątkową można także rozszerzyć na majątek osobisty nabyty przed zawarciem małżeństwa lub też ograniczyć, wyłączając ze wspólności niektóre przedmioty jak mieszkania czy samochody.