Druhna – kto to taki?
Druhna to – śmiało można powiedzieć – najlepsza przyjaciółka Panny Młodej. To właśnie druhna jest obdarzana największym zaufaniem i jej powierzane są najważniejsze elementy organizacji wesela i ślubu, a także wydarzeń, które ów ślub poprzedzają.
Druhna to nie tylko przyjemności
Wieczór panieński to oczywiście radosny moment beztroskiej zabawy. Ale aby taki był, czasami trzeba się mocno napracować… Poza tym miłym wieczorem druhny zaangażowane są przy przygotowaniach do ślubu oraz pomocy podczas ceremonii i wesela. Do zadań druhny należy tworzenie listy prezentów, dbanie o wszystkich gości na weselu, rozliczenie kosztów i sprawdzenie rachunków, gdy świeżo upieczona Para Młoda jest już w podróży poślubnej.
Pracy dla druhen jest zawsze sporo
Druhna bądź druhny wspierają Pannę Młodą w wyborze sukni, dodatków, fryzury dla niej i dla siebie. Powinny być głosem rozsądku, a Panna Młoda ich uwag i wskazówek nie powinna odczytywać jako krytykę. Druhny są odpowiedzialne za wygląd Panny Młodej podczas całej ceremonii zaślubin oraz wesela: dbają o ułożenie sukni, mogą poprawić fryzurę lub upięcie welonu. Panna Młoda nie może w tym dniu być niczym zaabsorbowana, dlatego druhnom powierza się opiekę nad kwiatami wręczonymi Parze Młodej, przekazanie prezentów i dopilnowanie porządku składania życzeń i gratulacji. W trakcie oczepin to druhna odpina welon Panny Młodej.
Najlepsze kandydatki na druhny
Druhny to zwykle rodzina Panny Młodej i jej najbliższe przyjaciółki. Ich liczba zależna jest od wyboru Panny Młodej. Zakłada się, że ich maksymalna liczba to 12, ale najczęściej to trzy, cztery lub pięć pań. Druhny mogą być pannami lub mężatkami i nie ma ograniczeń wiekowych. Zaś dziewczynki między 8. a 16. rokiem życia, towarzyszące Pannie Młodej, zwane są druhenkami.
Drużba – to też służba
Nie zapominajmy o męskiej części uroczystości. Ananlogicznie do druhen – drużbowie odpowiadają za wieczór kawalerski, towarzyszą Panu Młodemu podczas ceremonii i gratulacji oraz zajmują się trunkami na weselnym stole.