Bukiet Panny Młodej

bukiet panny młodej

Bukiet Panny Młodej – kategoria specjalna florystyki

Bukiet Panny Młodej to prawdziwe wyzwanie. Musi w idealnym stanie przetrwać cały dzień i pół nocy, aby w efekcie spocząć w ramionach kolejnej kandydatki do ślubnego kobierca. Jaki powinien być i kto powinien go przygotować?

Kim jest florysta?

To ostatnio modne określenie osoby układającej kompozycje kwiatowe. Ale należy pamiętać, że nie każdy kwiaciarz jest florystą. Florysta ma przygotowanie praktyczne i teoretyczne, a także sporą wiedzę na temat tajemnic, jakie kryją w sobie kwiaty. I właśnie takiemu specjaliście możemy powierzyć trudne zdanie doboru i ułożenia kwiatów w bukiet Panny Panny Młodej.

Co dla kogo, czyli ważne są szczegóły

Oczywiście każda przyszła Panna Młoda ma swoją wizję bukietu. Jednym podobają się skromne „torciki”, innym – kaskadowe bukiety. Na fali jest monochromatyczność albo wielobarwność. Stawiamy na kontrast lub komponujemy bukiet z kolorem sukni. Tu właśnie jest zadanie dla florysty – wysłuchać oczekiwań Panny Młodej, ale także doradzić. Bo z bukietem jest jak z ubiorem – duży przytłoczy osobę, maleńki sprawi, że sylwetka stanie się przyciężkawa. Jedne kolory są idealne do ślubnego bukietu, ale innych raczej lepiej unikać.

Świeżość ponad wszystko

Bukiet Panny Młodej  tradycyjnie zamawia się na dzień ślubu. Ale jeżeli okaże się, że kwiaciarnia przygotuje bukiet na wczesne przedpołudnie, a uroczystość jest dopiero późnym popołudniem – jak przedłużyć świeżość kwiatów? Bukiet można wstawić w najbardziej zacienioną część domu czy mieszkania. Dobrze do wazonu wsypać środek, który już standardowo dodają do bukietów w kwiaciarniach. Czasami pomaga nawet zwykły cukier. Jeżeli bukiet jest mały –  bez obaw można go umieścić w lodówce, uprzednio owinąwszy go w papier (można do tego wykorzystać zwykłą gazetę lub papier śniadaniowy). Niska temperatura sprawi, że bukiet Panny Młodej będzie wyglądał świeżo przez długi czas.

Co do bukietu ślubnego?

Oczywiście, bukiet Panny Młodej to przede wszystkim róże. Ale do łask wróciły także goździki (zwłaszcza te drobne), modne są tulipany, cantedeski, storczyki, peonie, dalie, a także eustomy. Kwiaty dobrze jest dobierać zgodnie z cyklem ich dostępności w określonych porach roku. Tutaj także kłania się wiedza florysty. Ponieważ niezwykle istotne jest, jaki rodzaj bukietu wybierzemy, florysta dobierze kwiaty pasujące do bukietów kulistych, inne do kaskadowych  czy do bukietów kształtem przypominających berło. A skoro wszystkie elementy ślubnej aranżacji powinny tworzyć jedną całość – pamiętajmy, aby przy ustalaniu szczegółów nie można zapomnieć o kwiatach dla świadkowej oraz butonierce dla Pana Młodego i świadka.